Moto GP - Гран При на Аржентина 2018 - Кръчлоу победи и оглави класирането. Маркес събори Роси

Кал Кръчлоу от отбора на LCR Honda CASTROL спечели надпреварата за Гран При на Аржентина и вече е лидер в генералното класиране, излизайки на три точки пред Андреа Довициозо от тима на Ducati. Втори завърши Йоан Зарко с Yamaha, а трети Алекс Ринс от отбора на Suzuki ECSTAR. Драмата по време на състезанието беше предизвикана от действащия шампион Маркес, заради инцидента, при който бутна Валентино Роси. Вторият кръг от надпреварата в Moto GP може да бъде обобщен с две думи - объркване и хаос.

Без съмнение, състезанието за Гран При на Аржентина 2018 ще бъде едно от най-дискутираните състезания, също като Гран При на Малайзия през 2015 г.  Стартът бе забавен, заради дъжда, а отборите се чудеха какви гуми да изберат: сликове или за дъжд. Трасето, обаче изсъхна, а всички сътезатели бяха с моторите с гуми за дъжд. Един по един всички смениха моторите и наредиха на стартовата решетка със сликове. Единственно австралиецът Джак Милър не смени мотора, защото вече беше със сликове и остана първата редица. Останалите 23 състезатели трябваше да тръгнат 4 редици след него, като се подредиха стартовата решетка в квалификационните им позиции. Втората конфузна ситуация стана, когато моторът на Маркес угасна и се наложи да го запали с бутане. После се върна на мястото си и стартира с останалите състезатели, но за това получи наказание да мине през питлейна. Състезанието бе съкратено от 25 на 24 обиколки. Дани Педроса падна още в първата обиколка, след като бе ударен от Зарко и отпадна от надпреварата. Марк Маркес поведе водачеството от втората до шестата обиколка, когато трябваше да изтъпи наказанието си и да мине през питлейна. Той се върна на трасето на деветнайста позиция, а колоната се водеше от Джак Милър до шестнайстата обиколка, когато Ринс излезна начело. После той направи грешка и изостана четвърти. След това и Милър направи грешка, оставяйки Зарко и Кръчлоу в битка за първото място. Кръчлоу стартира от пета позиция, в седмата обиколка вече бе четвърти, а в седемнайстата започна двубоя със Зарко за първото място, който продължи до финалната права. Това бе трета победа за Кръчлоу и 750-та за Honda в Moto GP. Втори остана Зарко, а Ринс трети. Джак Милър завърши четвърти, а Маркес успя от деветнайста позиция да завърши пети. Заради инцидента с Роси бе наказан с 30 секунди и така се оказа на осемнайсто място в класирането. Така на пета позиция излезна Винялес. След падането Валентино Роси успя да се върне в състезанието, но завърши деветнайсти. Преди да бъде избутан от Маркес в деветнайстата обиколка, "Доктора" бе на пета позиция, пред съотборника си Винялес. След състезанието Маркес отиде до бокса на Yamaha, да се извини, но бързо беше отпратен обратно.

Гран При на Аржентина 2018 - резултати:

място   точки       номер   състезател                отбормотоциклет  време/разлика