Рали Дакар 2020 - класиране и победители

 Провелото се за първи път в Саудитска Арабия 42то издание на Рали Дакар, стартира от Джеда и завърши в Кидия. След 12 етапа финала пресякоха 237 от общо 342 машини, стартирали в Джеда (69,3%), като в окончателната обща класификация фигурират: 96 мотоциклета. 12 ATV-та, 58 автомобила, 31 SSV бъгита и 40 камиона. Други 19 машини отпаднаха от състезанието, но стигнаха до Кидия по правилата на Dakar Experience. При мотоциклетистите Рики Брабек спечели първата си титла в Дакар, при автомобилистите Карлос Сайнц с Mini взе третата си титла с третия си различен автомобил (2010 г. с Volkwagen, 2018 г. с Peugeot), Андрей Каргинов с КАМАЗ победи при камионите, Кейси Къри с Can-Am спечели при SSV бъгитата и Игнасио Касале спечели в клас ATV.

Honda прекъсна 18-годишната победна серия на КТМ, датираща от 2001 година. Това бе шеста победа за Honda в Рали Дакар, след петте спечелени в Африка през 1982, 1986, 1987, 1988 и 1989 година. Honda се завърна в Дакар през 2013 година след 23-годишно прекъсване, но след много етапни победи и две втори места в крайното класиране (Пауло Гонсалвеш през 2015 г. и Кевин Бенавидес през 2018 г.), основната цел оставаше неизпълнена. Въпреки това след осмият опит успехът се материализира. Историческа победа за Honda и Рики Брабек. Преди 31 години Honda триумфира за последен път в Рали Дакар, а Рики Брабек стана първият американец, спечелил най-тежкото и най-жестокото рали в света. Асът от екипът на Monster Energy Honda пое водачеството в генералното класиране след победата си в третия етап от надпреварата и остана лидер до финала. Калифорниецът завърши тазгодишното издание на Дакар с две етапни победи, а последователността се оказа тайното оръжие на Брабек. Умелите навигационни способности и темпото на борда на Honda CRF 450 Rally му помогнаха да сепечели най-желаната награда в офроуд състезаниата. Чилиецът Пабло Кинтания с Husqvarna завърши втори, а шампионът от 2019 година Тоби Прайс с КТМ завърши трети.

 

Крайно класиране - мотоциклети (първите двадесет):

място  .състезателотборвремеразликанаказания
1 9  
Рики Брабек
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2020 40ч 02' 36''    
2 5  
Пабло Кинтаниа
ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING  40ч 19' 02''              + 00ч 16' 26''  
3 1  
Тоби Прайс
RED BULL KTM FACTORY TEAM 40ч 26' 42''     + 00ч 24' 06''       00ч 02' 00''
4 17  
Хосе Игнасио Корнехо Флоримо   
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2020 40ч 34' 19''     + 00ч 31' 43'' 00ч 01' 00''
5 2  
Матиас Валкнер
RED BULL KTM FACTORY TEAM 40ч 37' 36''     + 00ч 35' 00''  
6 16  
Лучано Бенавидес
RED BULL KTM FACTORY TEAM 40ч 40' 10''     + 00ч 37' 34''  
7 12  
Жоан Бареда Борт
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2020 40ч 53' 33''     + 00ч 50' 57'' 00ч 15' 00''
8 22  
Франко Каими
MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM 41ч 45' 11''     + 01ч 42' 35'' 00ч 05' 00''
9 59  
Скайлър Хоус
KLYMCIW RACING 42ч 06' 37''     + 02ч 04' 01''  
10 6  
Андрю Шорт
ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING   42ч 13' 16''     + 02ч 10' 40'' 00ч 30' 00''
11 19  
Щефан Швитко
SLOVNAFT RALLY TEAM 42ч 16' 08''     + 02ч 13' 32''  
12 11  
Адриен Метж
SHERCO TVS RALLY FACTORY 42ч 35' 50''     + 02ч 33' 14'' 00ч 15' 00''
13 56  
Родни Фаготър
YAMAHA MOTOR AUSTRALIA 42ч 56' 58''     + 02ч 54' 22'' 00ч 20' 00''
14 74  
Жауме Бетриу
FN SPEED TEAM 43ч 34' 34''     + 03ч 31' 58'' 00ч 02' 00''
15 28  
Джейми Макканей
MONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM 43ч 45' 00''     + 03ч 42' 24'' 00ч 14' 00''
16 25  
Хуан Педреро Гарсиа
LS2 AVENTURA TOUAREG 43ч 48' 09''     + 03ч 45' 33'' 00ч 40' 00''
17 35  
Мачей Гиемза
ORLEN TEAM 43ч 54' 18''     + 03ч 51' 42''  
18 14  
Лайа Санц
GAS GAS FACTORY TEAM 44ч 00' 52''     + 03ч 58' 16''  
19 7  
Кевин Бенавидес
MONSTER ENERGY HONDA TEAM 2020 44ч 05' 07''     + 04ч 02' 31'' 00ч 15' 00''
20 42  
Маурицио Джерини
SOLARYS RACING 44ч 10' 52''     + 04ч 08' 16'' 00ч 03' 00''

Крайно класиране - ATV четириколесни (първите десет):

място   състезателотборвремеразлика наказания
1 250  
Игнасио Касале
CASALE RACING 52ч 04' 39''    
2 265  
Симон Витце
# JE PEUX 2020-BBR MERCIER RACING   52ч 23' 03''        + 00ч 18' 24''      00ч 04' 00''
3 251  
Рафал Соник
SONIK TEAM 53ч 08' 54''   + 01ч 04' 15''  00ч 19' 00''
4 255  
Мануел Андухар
7240 TEAM 55ч 34' 55''   + 03ч 30' 16''  00ч 22' 00''
5 257  
Камил Висниевски
ORLEN TEAM 56ч 43' 32''   + 04ч 38' 53''  00ч 55' 00''
6 262  
Себастиен Суде
TEAM ALL TRACKS 57ч 49' 53''   + 05ч 45' 14''  
7 268  
Итало Педермонте
ENRICO RACING TEAM 58ч 39' 07''   + 06ч 34' 28''  00ч 21' 00''
8 254  
Нелсон Аугусто Санабриа Галеано  
M.E.D. RACING TEAM 61ч 00' 42''   + 08ч 56' 03''   
9 263  
Зденек Тума
BARTH RACING TEAM 68ч 03' 09''   + 15ч 58' 30''  04ч 15' 00''
10 261  
Мартин Саркиз
MARTIN SARQUIZ TEAM 69ч 19' 18''   + 17ч 14' 39''  00ч 02' 30''

Крайно класиране - автомобили (първите десет): 

място  състезателиотборвремеразликанаказания
1 305  
Карлос Сайнц,  Лукас Круз 
BAHRAIN JCW X-RAID TEAM 42ч 59' 17''    
2 300  
Насер Ал-Атия,  Матьо Бомел  
TOYOTA GAZOO RACING 43ч 05' 38''       + 00ч 06' 21'        00ч 03' 00''
3 302  
Стефан Петерханзел, Пауло Фюза  
BAHRAIN JCW X-RAID TEAM 43ч 09' 15'' + 00ч 09' 58''  
4 309  
Язиид Ал Раджи, Константин Жилцов  
OVERDRIVE TOYOTA 43ч 48' 27'' + 00ч 49' 10''    00ч 02' 00''
5 304  
Жиниел Дьо Вийер, Алекс Браво
TOYOTA GAZOO RACING 44ч 06' 26'' + 01ч 07' 09''  
6 311  
Орландо Теранова, Бернардо Грауе
X-RAID MINI JCW TEAM 44ч 11' 32'' + 01ч 12' 15''  
7 307  
Бернард Тен Бринке,   Том Конзул
TOYOTA GAZOO RACING 44ч 17' 51'' + 01ч 18' 34''  
8 315  
Матю Серадори,  Фабиан Лиркьон
SRT RACING 44ч 58' 38'' + 01ч 59' 21''   00ч 07' 00''
9 324  
Ясир Сеайдан, Алекси Кузмич  
RACE WORLD TEAM 46ч 41' 34'' + 03ч 42' 17''  
10 322  
Уей Хан, Мин Ляо 
GEELY AUTO SHELL LUBRICANT TEAM   46ч 50' 24'' + 03ч 51' 07''  

Крайно класиране - SSV бъгита (първите десет):

място   състезателиотборвремеразликанаказания
1 405  
Кейси Къри, Шон Бериман 
MONSTER ENERGY CAN-AM 53ч 25' 52''    
2 411  
Сергей Карякин, Антон Власиук  
SNAG RACING TEAM 54ч 05' 04''     + 00ч 39' 12''     
3 400  
Франциско Лопез Контардо, Хуан Пабло Винагре  
SOUTH RACING CAN-AM 54ч 18' 28'' + 00ч 52' 36''  
4 404  
Конрад Роутенбах, Педро Бианчи Прата
PH-SPORT 54ч 38' 11'' + 01ч 12' 19''  
5 410  
Хосе Антонио Инохо Лопез,  Диего Ортега Гил
HIBOR RAID 54ч 46' 30'' + 01ч 20' 38''  
6 420  
Хесъс Пурас, Шавиер Бланко
XRAIDS - BUGGYMASTER TEAM 55ч 45' 07'' + 02ч 19' 15''  
7 417  
Аксел Алетру, Франсоа Бегиа
# JE PEUX 2020-BBR MERCIER RACING   55ч 50' 15'' + 02ч 24' 23''    00ч 02' 00''
8 427  
Остин Джонс, Келън Уолч
SOUTH RACING CAN-AM 56ч 23' 30'' + 02ч 57' 38''    00ч 02' 00''
9 402  
Райналдо Валера,  Густаво Гугелмин 
MONSTER ENERGY CAN-AM 59ч 09' 53'' + 05ч 44' 01''  
10 433  
Сантияго Наваро, Марк Сола Тераделас
FN SPEED TEAM 59ч 10' 27'' + 05ч 44' 35''    00ч 20' 00''

Крайно класиране - камиони (първите десет):

място   състезателиотборвреме  разликанаказания
1 511  
Андрей Каргинов, Андрей Мокеев, Игор Леонов  
KAMAZ - MASTER 46ч 33' 36''           
2 516  
Антон Шибалов, Дмитрий Никитин, Иван Татаринов  
KAMAZ - MASTER 47ч 16' 02''  + 00ч 42' 26''  
3 503  
Сергей Вязович, Павел Харанин, Антон Запарошчанка
MAZ-SPORTAUTO 48ч 38' 18''  + 02ч 04' 42''  
4 501  
Дмитри Сотников, Руслан Акмадеев, Илгиз Акметцянов  
KAMAZ - MASTER 49ч 29' 04''  + 02ч 55' 28''  
5 504  
Мартин Мачик, Франтишек Томашек, Давид Сванда
BIG SHOCK RACING 50ч 01' 44''  + 03ч 28' 08''  
6 505  
Янус Жан Карстерен, Дарек Родеуалд, Марсел Снайдерс  
PETRONAS TEAM DE ROOY IVECO     51ч 00' 33''  + 04ч 26' 57''  
7 502  
Алес Лопраис, Петр Покора, Халид Алкенди
INSTAFOREX LOPRAIS PRAGA 51ч 50' 33''  + 05ч 16' 57''  
8 528  
Алиаксей Вишнеуски, Максим Ноавикау, Андрей Невярович 
MAZ-SPORTAUTO 51ч 58' 06''  + 05ч 24' 30''  
9 521  
Патрис Гаруст, Шином Господарчек, Петр Войковски
FESH FESH / R-SIXTEAM 52ч 41' 29''  + 06ч 07' 53''  
10 512  
Терухито Шугавара, Юджи Мохизуки, Хироказу Сомемия
HINO TEAM SUGAWARA 52ч 52' 15''  + 06ч 18' 39''